Zaniklá osada Königův mlýn

29.03.2021

Tohle místo můžete znát pod názvem Königsmühle, Králův mlýn nebo jak bylo uvedeno v nadpisu článku. Jelikož je osada nedaleko naší chalupy, tak určitě nebudete překvapeni, že sem chodíme často. Nejlepší byl ovšem hned první výlet, když jsme vůbec netušili, kudy se tam chodí. Teď už to máme v malíku a trefili bychom tam i po tmě přes všechny bludné kořeny házené do cesty Marcebilou.

Asi by bylo dobré říci, kde se ty zbytky osady vůbec nachází. No tak najdete je vedle obce Háj pod Klínovcem, což vám určitě nepoví, že se zase jedná o výlet z Krušných hor. A teď už se dostáváme do fáze, kdy vám řekneme naše eskapády z prvního tažení.

Poprvé jsme zajeli na odbočku k vrchu Meluzína a nechali zde auto. Podle mapy nám to totiž přišlo nejkratší právě po silnici a potom přes les. Takže jsme se vydali na pochod po asfaltce. Ještě, že je tam minimální provoz. Za několika zatáčkami jsme se odhodlali vlézt do lesa a někde za ním najít náš vytoužený cíl cesty. Jenomže to nebylo tak jednoduché. Les byl vcelku hustý a prodírat se jím bylo dost komplikované. Po bloudění a proplétání jsem narazila na cestičku vyšlapanou od lesní zvěře, která nás naštěstí vyvedla z lesa na pláň. Nebudete tomu věřit, ale nakonec jsme vylezli přímo v Königově mlýně. Cesta zpátky nebyla o moc lepší. Však si to umíte představit. A právě tímto vás chceme nasměřovat k mnohem lepší a jednodušší přístupové cestě. Sice to není takové vzrůšo, ale i tak je cesta naprosto parádní.

Takže my to teď děláme tak, že zaparkujeme u hlavní silnice směrem na Klínovec. Nedaleko jsou větrné elektrárny a taky hřbitov a odtud už jdeme do Háje, kde začíná polní cesta vedoucí do osady. Taky můžete zaparkovat na parkovišti u vleků Klínovec nebo podél silnice vedoucí právě k Meluzíně. Odtud se chodí přes pláň a určitě vyšlapanou cestičku najdete. Takže parkování už máme za sebou a teď, něco k samotné cestě a místu jako takovému.

Cesta do mlýna je sama o sobě velmi zajímavá. Nejenom, že se vám otevře nádherný výhled na Klínovec a Fichtelberg, ale taky uvidíte starou úvozovou cestu, která jen tak nemá obdoby. Pokud tam půjdete hned po zimě, tak bude cesta ještě zafoukaná sněhem a neuvidíte, jak je hluboká. Za to se možná vyblbnete ve sněhových jeskyních jako my. Lexíka tohle fakt bavilo, no a nás vlastně taky. Ještě nás u cesty fascinuje to stromořadí. To je tak magický. Možná to bude tím, že milujeme depresivní stromy a máme z nich už slušnou fotografickou sbírku.

A konečně se už přesuneme k samotnému místu. Z osady zbylo jen pár rozbořených staveb a skoro celý mlýn, ve kterém je vytvořen tzv. Pánský klub. Zde můžete klidně přespat. K dispozici jsou i kamínka, ve kterých si můžete zatopit. Další zajímavostí je každoroční Landartové setkání, při kterém na místě přibydou další sochy nebo jiná umělecká díla. To je na místě velmi zajímavé a vždy se těšíme, co přibyde nového. Dětem by se také mohlo líbit hraní na potoce v letních měsících. Potok s názvem Černá voda poslouží jako skvělé osvěžení.

Tohle místo máme prostě moc rádi a často se sem vracíme. Jen nás občas mrzí, jak se "turisté" chovají. Dokážou si autem dojet po louce až přímo k osadě, aby se náhodou neunavili, ale to je asi všude. Takže doufáme, že si na místo dojdete pěkně po svých a taky si odnesete všechen nepořádek. Konec moralizování.

Nás už by jen zajímalo, jestli jste o Králově mlýně už před tím slyšeli? Nebo jestli jste ho už navštívili? A jak se vám tam líbilo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)