Zažij Karlštejn

18.07.2022

V tomto článku vám ukážeme, co všechno lze zažít či objevit na Karlštejně. V obci určitě nenajdete totiž pouze hrad, který je samozřejmě jeho hlavní dominantou a nesmíte ho vynechat, ale třeba vás překvapí, co všechno zde nabízí. Tak jdeme na to.

Tak samozřejmě naše první kroky povedou na hrad. My jsme třeba nevyužili parkování u hlavní silnice. Asi se nám nechtělo platit další parkování, když to není tak úplně nutné. Zajeli jsme jen o kousek dál přes most k vlakovému nádraží, kde jsme auto ponechali zadarmo. Odtud už pěkně pěšky na hlavní třídu vedoucí k hradu. Určitě vás zde budou lanařit nadbíhači, abyste po výletě zavítali do jejich restaurace. My jsme dostali hned několik letáků s jídelníčky.

Když vystoupáte k hradu, tak se zadarmo můžete projít pouze na malém nádvoří, slézt dolů po schodech a projít se ještě po ochozu. Odtud je krásný výhled na hrad. Prohlídkových okruhů je zde hned několik a ten který je ten nejchtěnější (návštěva kaplí) tak je samozřejmě totálně přemrštěný. Ostatní okruhy zas tak cenově nedostupné nejsou, ale my jsme stejně dovnitř s malými dětmi nešli. Asi by je to ještě nebavilo.

A co nabízí tedy Karlštejn dále? Tak třeba hned pod hradem naleznete Muzeum voskových figurín. To by se dětem mohlo líbit přece jenom o trochu více. Tam bychom ještě chtěli někdy zavítat. Když se budete chtít naladit na vánoční atmosféru, tak byste mohli zajít do Muzea betlémů. Tam naleznete samozřejmě hodně zajímavých a netradičních betlémů. Některé si můžou děti i pustit a postavičky se v nich budou hýbat. Největší raritou je zde však Karlštejnský královský betlém, který je největším loutkovým betlémem v ČR. Ježíškovi tam přináší dary čeští panovníci, což určitě nikde jinde neuvidíte. V neposlední řadě určitě narazíte na bunkr který je přímo u hlavní silnice. Ten taky slouží jako muzeum. Je plně vyzbrojený jako v roce 1938. Takže zde naleznete Kulomety, pušky, pistole a mnoho dalšího vybavení. Tohle je opravdu něco pro chlapskou část rodiny.

Tak a my jsme na Karlštejn zavítali nejen kvůli procházce na hrad, ale taky jsme se chtěli podívat na zvířata, která mají v místním zooparku. Ten se nachází cca 10 minut pěšky právě od nádraží. Tak jsme rovnou k němu zamířili, ale potom nám to už přišlo dlouhý, tak šel Jíra pro auto, abychom to potom nemuseli šlapat zpátky. U zooparku se nachází i parkoviště, které je tedy placené (50 Kč/4 hodiny). Vstupné do parku je pro dospělého 130 Kč a pro dítě od 3 let 80 Kč. Taky můžete na pokladně zakoupit krmení pro zvířata. A co v zooparku najdete? Tak nakrmit můžete ovce či králíky. A jinak zde uvidíte i dost cizokrajná zvířata. Třeba levharta, lva, zebru, tygry, pštrosa, velblouda, makaky a mnoho dalšího. Co se nám zde líbilo? Pohladili jsme si přes plot zebru. To se nám ještě nikde nepovedlo, ale jinak se nám tam moc nelíbilo. Šelmy zde mají tak strašně malé výběhy, že nám jich bylo vážně líto. Navíc je v parku spoustu atrakcí pro děti, které si samozřejmě ještě musíte doplatit. Nově je zde udělán i přístup do Berounky a půjčí vám i nějaké to vybavení na vodu. (To je sice hezké, ale i tak nás už nenalákají.)

Takže Karlštejn je plný lákadel, které můžete objevovat. Stačí si jen vybrat. Jen bychom vám doporučovali tam vyrazit mimo hlavní sezony, jinak si budete připadat jako na Matějský pouti. Tak nám napište, které ze zmíněných míst jste už navštívili a jak se vám tam líbilo.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)