Zážitky z nejdelší ledové jeskyně na světě

25.11.2021

Tenhle unikát se nachází v Rakousku a najdete ho pod jménem Eisriesenwelt. Při hledání zajímavých míst mi právě před odjezdem vyběhla tahle jeskyně a z fotek nám hned bylo jasné, že tam prostě musíme. Narovinu úplně nejlevnější místo to není, ale určitě to za to stojí.

Ještě před příjezdem na místo jsme se bavili o tom, že bychom mohli přece jenom trochu ušetřit. Zaplatíme si pouze jízdu nahoru lanovkou a vstup do jeskyně. Dolů už to nějak slezeme. Po příjezdu jsme však plán hned přehodnotili a udělali jsme dobře. Zaplatili jsme si cestu lanovkou i dolů, protože balancovat na té kozí stezce v šestém měsíci těhotenství, to by taky nemuselo dobře dopadnout. Takže pěkně v pohodlí lanovky nahoru i dolů.

Jelikož jsme na místo dorazili hned v devět hodin, tak jsme byli téměř všude sami. V lanovce jsme se s nikým netísnili a mohli jsme si v klidu "vychutnat" jízdu vzhůru. Spíš jsme se moc nedívali dolů, protože to byl teda sešup. Velmi rádi jsme z lanovky vystoupili a byli nohami na pevné zemi. Přímo u lanovky stojí horská chata a v ní si můžete dát i něco dobrého k snědku. To jsme samozřejmě hned ráno nevyužili. A navíc jsme chtěli přece jenom trochu ušetřit, když jsme si dopřáli takový luxus. Takže pěkně vzhůru po kamenité cestě s nádhernými výhledy do okolí. Jíra se trochu bál přiblížit k okraji cesty, a tak to bral těsně kolem skály. Jet s někým, kdo se bojí výšek do hor, to je docela zážitek.

Už cesta nahoru k jeskyni byla moc zajímavá. Jednu část můžete třeba projít skrz vykopaný tunel. Samozřejmě jsme do tunelu hned zamířili, abychom nešli po tom okraji skály. (Cestou dolů už jsme šli okolo, abychom o nic zajímavého nepřišli.) V jedné zatáčce byla dokonce odbočka na skálu. Tady jsme se poprvé setkali s ferratou. My jsme však nabrali směr na druhou stranu a brzy došli do jeskyně. Před námi tam přišla větší výprava a průvodce je vzal brzy dovnitř. My jsme tam zůstali sami a potom se domluvili s dalším průvodcem, že nám bude výklad říkat v angličtině. V době čekání jsme pozorovali černé ptáky, kteří v jeskyni hnízdí a turistů se moc nebojí. Taky jsme se trochu posilnili a museli vyzkoušet záchody v jeskyni. Naprosto výborné. A v neposlední řadě jsme se pořádně oblékli.

Když jsme měli začínat prohlídku, tak ještě přišli dva turisté, kteří chtěli výklad v němčině. Takže jsme nakonec šli ve čtyřech a měli dvojjazyčnou přednášku. Fakt bomba. Před vstupem do jeskyně jsme dostali klasické lucerničky (takže plamínek) a byli jsme poučeni, že hned za kovovými dveřmi je hrozně silný vítr a ty lucerničky musíme otočit tak, aby nám ten plamen nezhasl. Jíra si taky musel otočit kšiltovku, aby mu neodlítla z hlavy. Co myslíte, že se stalo, když jsme vstoupili za ty dveře? No jasně, hned mi zhasla lucernička. Takže jsem se hned přihlásila o nový plamínek. Po větrné hůrce přišlo dlouhé stoupání po schodech. Občas jsme zastavili a průvodce nám začal něco povídat o tom, jak jeskyni postupně objevovali a tak podobně. Vždycky nám místo osvětlil hořčíkovou páskou. To bylo vážně působivý.

Když jsme vystoupali nahoru, tak nám začal ukazovat různé ledové "sochy". Jeskyně je naprosto úchvatná. Je to úplně jiný zážitek než třeba Dëmanovská ledová jeskyně na Slovensku. Po prohlídce všech míst v horním patře jsme opět začali sestupovat dolů. Jestli si to dobře pamatuji, tak jsme vystoupali osm výškových pater. Ledová pokrývka má délku přibližně jeden kilometr. Jako docela jsme při prohlídce proběhli a vůbec nám díky tomu nebyla zima. Ale určitě to všichni v pohodě zvládnete, jen s malými dětmi bychom tam teda nešli. Přeci jenom tolik schodů už je pro větší děti.

Po odevzdání lucerniček jsme se zase svlékli z bund a čepic a zamířili zpátky k lanovce. V lanovce jsme opět byli sami, ale na parkovišti už aut tedy přibylo. Určitě vám tedy doporučujeme jít na prohlídku hned po otevíračce jako my. Při cestě dolů autem jsme v jedné zatáčce zastavili a museli si vyfotit krásný hrad Hohenwerfen. Je jako z pohádky.

Otázka na samotný závěr: Už jste tuhle ledovou jeskyni navštívili? Anebo jinou zajímavou jeskyni? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)