Želízy a skalní reliéfy

29.08.2022

Tuhle obec na Kokořínsku určitě znáte a když už ne její název, tak určitě vytesané Čertovy hlavy od sochaře Václava Levého. Vytesané skalní reliéfy jsou rozmístěny všude po okolí a my se právě nepůjdeme podívat na již zmíněné Čertovy hlavy, které jsou vidět od silnice, ale na další práci V. Levého.

Pokud přijedete autem, tak ho lze zanechat přímo pod hlavami nebo kousek popojet a zaparkovat přímo ve středu obce. Potom najdete žlutou turistickou stezku, která vás brzy zavede mimo obec do lesa. Chvíli půjdete i do kopce, ale naštěstí potom už je to stále po rovině, a ještě ke všemu ve stínu stromů. Příjemná procházka i při větším teplu.

Na první reliéf narazíte právě za tím kopcem. Když obejdete skalky mimo cesty v lese, tak třeba najdete vytesaného "mimozemšťana" a spoustu dalších menších dílek. Jinak klasicky po žluté trase narazíte na první větší dílo na Harfenice. Místo je pojmenováno po reliéfu dívky s harfou, kterou uvidíte jako první. Potom jsou na místě vytesané velké hlavy, a dokonce i umělá jeskyně. Tahle jeskyně byla použita v pohádce Láska rohatá jako vstup do pekla. Po prozkoumání místa zamiřte zpět na cestu a brzy narazíte na další menší dílo. Přímo u cesty je do skály vytesaná hlava Sfingy, která je částečně i obarvená. Dále na vás bude čekat velký had vystupující ze skály. Had je kousek od rozcestí, na kterém se dáte doleva a budete stále pokračovat po žluté trase. Kolem trasy jsou všude rozesety pěkně vysoké skály. Sem tam taky u skal najdete i jeskyně. Jedna z nich se třeba jmenuje Žabí jeskyně. Naší poslední zastávkou je také jeskyně Mordloch, a to velmi zajímavá. Tuhle totiž obývali loupežníci v dobách třicetileté války. Přímo vedle jeskyně je ještě jedna zajímavost a tou je skála pojmenovaná Sedm chlebů. Tahle skála vypadá, že se každou chvíli zřítí, poněvadž kameny v ní vypadají, že nejsou vůbec spojeny a jen tak si leží na sobě. Tady jsme výlet zakončili a zase šli stejnou trasou zpět.

Celá trasa měří tam a zpátky 8 km. Jako je to docela dlouhý, ale kromě toho prvotní kopečku je to pořád po rovince, takže se jde vážně parádně. Jestli máte terénní kočár, tak to zvládnete i s ním, a tudíž i s menšími dětmi, které si můžou vždy kus cesty odpočinout. Jinak se v těchto skalách bude dětem hrozně moc líbit. Stejně tak dospělákům. Třeba jsme vás navnadili na další výlet nebo už jste tyhle reliéfy navštívili? Co se vám líbilo nejvíce?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)