Zřícenina hradu Hasištejn

01.08.2022

Do naší sbírky jsme přidali další prohlídku hradu, a ne zrovna malého. Tahle zřícenina vás určitě nadchne, jen by bylo fajn, kdyby byla v trochu lepším stavu, ale o tom vám ještě řekneme. Malinko jsme přispěli na opravu, tak třeba až přijedeme příště, tak to bude lepší. Takže tam taky budete muset vyrazit, aby na ty opravy vybrali, co možná nejvíce.

Přímo k hradu vede silnice a u něj je dokonce i velké parkoviště, takže pro ty z vás, kteří už nemají tolik sil, je tenhle hrad ideální volbou. My jsme však nechtěli dojet až k hradu a chtěli jsme ty naše malé bestie trochu utahat (nebo spíš sebe?), takže jsme nechali auto v centru obce Místo, asi kilometr od hradu. Když se přiblížíte k hradu, tak nejdříve projdete první branou, za ní je příkop, přejdete dřevěný most a dostanete se teprve druhou branou do hradu. A tam na vás čeká pokladna, ale nebojte, ceny jsou zde víc než přívětivé. Za dospělého dáte 50 Kč a za dítě nad 6 let zaplatíte 30 Kč (rok 2022). Kdo by tohle nedal?! A když bylo to vstupné, tak solidární, tak jsme ještě přispěli do té kasičky.

A teď už k samotné prohlídce hradu. Na krásných vstupenkách najdete, jak hrad vypadal a taky jeho jednotlivé části, které můžete navštívit. U každého bodu potom máte i velkou informační tabuli, na které se dozvíte něco zajímavého. My jsme jako první zamířili do sklepení. Do něj tedy můžete pouze nakouknout, ale je tedy neskutečné. Tam by se tak vyjímal drak Bucifal nebo i celá jeho rodinka. Je to vážně obrovský prostor. Když jsme vylezli zase zpátky na nádvoří, tak hned chtěly děti svačinku (těch pár schodů je strašně unavilo), takže jsme si šli sednout pod přístřešek. Tam si děti můžou pohrát s dřevěnými kostkami a postavit svůj vlastní velký hrad. A dospělí mají chvíli klidu a můžou si dát zase něco dobrého v bufetu.

Vstávat a cvičit, jdeme dále. Do další části hradu se dostanete branou a za ní můžete vystoupat po pár schodech neschodech (schodiště je polorozpadlé, takže si musíte dávat bacha, kam šlapete) třeba do kaple nebo do menší věže. Z věže je "krásný" výhled na elektrárnu Prunéřov. Na vyhlídce dávejte bacha, pokud s sebou budete mít děti. Není to úplně zabezpečené, tak ať vám někam nespadnou. Kdybychom s sebou měli vodítko, tak je na něj přivážu. Na nádvoří se ještě můžete jít podívat do dalších sklepů nebo spíše nahlédnout. A potom vylezete pár schodů a budete moct prolézt zdí hradu a zahrát si s dětmi na trpaslíky nebo naopak vylézt na zeď, ale zase bacha na zabezpečení. Poslední částí je velká věž, která má cca 110 schodů. Z věže uvidíte skoro celý hrad a celá vyhlídka je dobře zabezpečená.

Po prohlídce hradu se ještě jděte podívat na věž Prachárnu, která se nachází v lese nad parkovištěm. My jsme se zde ještě zastavili na další malou svačinku a pozorovali brouka. Tak co, znáte tuhle zříceninu? A už jste si jí přidali na seznam výletů?  

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)