Zřícenina hradu Jinčov

17.08.2022

Jinčov nebo také Jenčov je malá zřícenina gotického hrádku, který míval obytnou věž a několik palácových místností. Výlet není nijak náročný a ani příliš dlouhý, je to spíš taková zastávka na cestě. A kde se vůbec nachází a co na místě uvidíte? To se podíváme dál.

Takže zříceninu hradu najdete poblíž silnice do obce Nižbor. Kupodivu k ní nepůjdete do kopce. Většina cesty je spíše po rovině či mírně z kopce. Až na samotném závěru musíte k hradu vylézt krátký kopeček, abyste si prohlédli prostory. Ještě než se k hradu vydáme, tak se mrkneme, kde můžete zanechat auto. Tak úplně nejlepší je to hned na začátku polní cesty u hájovny. Odtud už je to po červené turistické stezce cca 1,5 km (jedna cesta). Jen si dejte bacha, ať na konci polní cesty odbočíte doprava. Doleva totiž taky vede červená a my jsme po ní samozřejmě šli, poněvadž nám bylo divné, že bychom měli jít z kopce.

Za polní cestou se dostanete do lesa a k potoku. Samotná cesta je moc pěkná ve všech ročních období. A jak jsme již avizovali, tak se brzy dostanete pod zříceninu, kde si můžete počíst zajímavé informace na tabuli. Například se tam dozvíte, že zakladatelem by mohl být už Václav II. Ale jméno Jenčov je spíše odvozené od jména Jan, takže Janův hrad. O hradu není zrovna moc písemných dokladů. A jak vypadá hrad teď? Najdete tam dvě místnosti, do kterých můžete normálně vstoupit krásně klenutou branou. Také se dá vylézt nad hrad a prohlédnout si ho shora.

Nic víc od výletu nečekejte, ale i tak hrad za návštěvu určitě stojí. Minimálně je to krásná procházka, když zrovna máte dlouhou chvíli. Také se zde můžete zastavit při cestě kolem a protáhnout si nohy. I dětem se v údolí u potoka určitě bude líbit. Tak kdopak z vás už zříceninu Jenčov navštívil? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)