Zvířata, auta, prezident, tak to jsou Lány

06.05.2021

Obec Lány asi znáte, i když jste jí nikdy nenavštívili. Ano, je to místo, kde má své sídlo prezident. Když je na zámku, tak to poznáte velmi jednoduše. Zaprvé vlaje vlajka a zadruhé jsou stráže v budkách u zámecké brány. Ale nemusíte se bát, určitě ho nezahlédnete. Maximálně uvidíte přijíždět několik černých aut, které se po dálnici z Prahy valí rychlostí blesku. Tak kvůli prezidentovi se na Lány a okolí určitě nejezdí. A co vše se v této malé obci skrývá? No to budete čučet.

Takže zaprvé, my do Lán jezdíme poměrně často, protože to máme opravdu v doběhu. (Pozn. Tak natrénováno zatím nemáme, ale třeba jednou.) V zimních obdobích jsme tam jezdili do mateřského centra, které se nachází v místní sokolovně. Dělají toho pro děti a maminky opravdu nespočet, takže vřele doporučujeme. Samozřejmě, až to bude možné. Dále je zde pro děti moc pěkné a velké hřiště přímo u rybníka a místní hasičské zbrojnice. Na hřiště jezdíme také často.

Také se jezdíme koukat na zvířátka. Přímo na kraji obce směrem od Slovanky, se nachází dvě obory. V první jsou lamy a ve druhé antilopy. K lamám se moc nepřibližujte, protože vás opravdu můžou poprskat, když se jim nebudete líbit. Vyzkoušeno na babičce. A u antilop buďte také opatrní. Nestrkejte k nim ruce, nezkoušejte je podrbat. Jejich rohy jsou opravdu ostré a mohou vás zranit. Takže zvířátka pouze na koukání, ale dětem se určitě budou líbit.

Když už jsme u zvířátek, tak se můžete zajít podívat do ukázkové obůrky, kde se pasou jeleni, daňci, mufloni a také prasata divoká. Při vstupu se platí malý poplatek. Přímo v areálu je i malé občerstvení a rybníček s rybkami. Do obůrky jsme šli minulý rok na podzim a bohužel bylo zavřeno, od té doby jsme se tam ještě nedostali. Takže jsme zatím viděli pouze prasata, což nám tedy stačilo. Lexík je prostě žere. (Jako má fakt rád.) K obůrce se můžete i pěkně projít lesem po NS Lánská obora.

Také se můžete jít podívat k rybníku Pánovka po červené stezce. Je to docela pěkný rybníček. Jeho návštěvu můžete právě spojit s obůrkou a ještě si řekneme, kde parkujeme. Necháváme auto na poměrně velkém parkovišti na velké křižovatce (směr Beroun a směr Křivoklát). Na podzim zde děti můžou hledat kaštany, protože těch je tam požehnaně. Navíc nedaleko od parkoviště je poměrně nově postavená brána do Lánské obory, která tady kdysi dávno stála. Takže jí znovu postavili a je to zajímavá stavba.

To však ještě není všechno. Samozřejmě se také můžete jít projít do zámeckého parku, kde se tedy opět platí malé vstupné. Zahrada je moc pěkná a navíc můžete navštívit i zámecký skleník. Občas jsme do parku chodili na procházku. Je to třeba skvělý na uspání dítěte v kočáru. No a ještě se můžete zajít podívat do Muzea sportovních vozů, které je přímo u Obecního úřadu a taky do Hokejové síně, kde je veřejně přístupná sbírka hokejových trofejí.

A ještě na samotný závěr. Když si návštěvu naplánujete na teplé letní dny, tak si můžete sednout na zahrádce v hospodě Narpa a děti se mezitím můžou cachtat ve fontáně, která je hned vedle.

A to je asi tak všechno. Ale na malou obec je toho k vidění hodně, ne? Už jste někdy navštívili Lány? Co se vám nejvíce líbilo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)